Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Telefon
YouTube
Facebook
İnstagram

Sünnet Nedir? Sünnet Fayfası Nelerdir?

 Tarihçesi yaklaşık 15 bin yıl öncesine dayanan sünnet farklı ülkelerde farklı şekilde uygulanmaktadır. Sünnet penisin ucundaki, idrar çıkışının deliğini kapatan ve o bölgede kapalı boşluk oluşturan cilt katlantısının kesilerek alınması işlemidir. Sünnet aslında basit bir işlemmiş gibi görünse de uzman ellerde yapılması hem çocuğun sağlığı hem de psikolojisi açısından şarttır.

Sünnetin Faydaları Nedir?

   Sünnetle alınan deri penisin ucunu ve idrar deliğini örtmekte olup israrla temas halinde olmaktadır. Bu sebeple düzenli olarak temizlenmezse enfeksiyon oluşumuna sebebiyet vermektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara taşıyıcı riski oluşturabilmektedir. Özellikle çocuklarda sünnet derisi yapışabilir ucu daralabilir, peniste kan akışını yavaşlatabilir. Bahsedilen bu derinin sünnetle alınması yaşanması kuvvetle muhtemel olan bu sorunları engeller.

Sünnet İçin Doğru Yaş Nedir?

   Bu konu çok tartışılan bir konu olup önemli olan çocuğun vücudundaki bu değişimi doğru bir şekilde fark edecek yaşta ve bilinçte olmasıdır. 2–7 yaş dönemi çocuklar için sünnetin uygun olmadığı düşünülmektedir. Her yaştaki sünneti travma haline dönüştürmeden genel anestezi altında yapmayı uygun görmekteyiz. Cerrahi başarı açısı ve yara iyileşme hızında yaşın pek önemi yoktur.

Yenidoğan Sünnetini Öneriyor musunuz?

   Yenidoğan sünneti, lokal anestezi altında yapılır tecrübeli ellerde kısa sürede biter. İşlem tok karnına ve lokal anesteziyle yapıldığından çocuk işlem sırasında genelde uyur. Yenidoğan bebek sünnet için çok küçük görünse de vücudun bu dönemde onarımı oldukça hızlıdır. Sünnet derisindeki damarlar çok küçük olduğu için belirgin bir kanama görülmemektedir.

   Yenidoğan sünnetinin en büyük avantajı çocukta psikolojik travmaya yok açmamasıdır. Sünnet için en ideal dönem bebeğin doğduğu ilk 1 aydır.

Hangi Durumlarda Yenidoğan Sünneti Uygulanamaz?

   Prematüre doğan bebeklere, ailede hemofili hastalığı varsa, hipospadias gibi doğuştan penis anomalisi varsa yeni doğan sünneti uygulanmaz.

Sünnet Sonrası Bakım Zor mudur?

  Sünnet sonraki bakım oldukça kolaydır. Sünnet işleminden 2-3 saat sonra evinize dönebilirsiniz. İşlem sonrası 3-5 kez antibiyotikli krem penis etrafına sürülür. Yara bir haftaya kalmaz iyileşir.

Sünnet Sonrası Doktora Haber Verilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

  • İşlem sonrası 8 saat boyunca idrar yapamama,
  • Devam eden fazla miktarda kanama,
  • Ateşlenme halsizlik, gibi durumlarda hemen Uzman Hekiminize haber verilmelidir.
Paylaş: